Çetin Yetkin ile Görüşme

Ayşen Hadimioğlu

Ömer İnanç’ın 7 yaşından itibaren çocukluk arkadaşı olan Dr Çetin Yetkin’in (emekli prof.) telefon irtibatı ve Ömer İnanç’ın vasiyeti üzerine yeni yazdığı anı kitabını göndermesi üzerine tanıştım. Ömer’i tanıyıp intihar etmesine inanmış tek kişi olarak beni hayrete düşürdü. “Bunamanın ya da ölümün eşiğinde” ismini verdiği kitapçıkta adı geçmemesine rağmen Ömer’in ölüm ilanındaki bilgi ile sunulan aktarımı kimliği açıklıyor. Fransız kültürdeki Fransızca öğrenimi ve Ankara‘da Hacıbayram Camiindeki bir imamdan Arapça öğrenme çabasına beraber başladıklarını ve 2 ders sonra Fransız hocanın işareti ile 1 ay Fransa’ya gönderilip Fransız Kültüre öğretmen atandığını, Arapçayı da 2-3 derste öğrenip dersin hocası tarafından öğreteceğim bir şey kalmadı dendiğinin tanığı olduğunu aktardı.

Ömerin intihara sürüklenmesinde annesinin onu anlamayan aşırı korumacılığının, aşık olduğu ve evlendiği kadınlar arasında sıkışıp kaldığının ve üstün zekasıyla oransız kadınlar karşısındaki yetersizliğinin bu arkadaşınca *doğal* sonucu olarak intiharı seçtiğini aktarmaya çalıştı.

Kitaptaki bilgilerin Ankara Bahçelievler Semtindeki mahalle arkadaşlığı, TED koleji ve ODTÜ-HUKUK fakültesi bağlamlı anıları aynı ortamdaki beni bile endişelendiren bir bunalım yumağı idi. Bu durumun aile müdahalesini davetini anlamak benim için kolay oldu. Sn Çetin Yetkin mahalle arkadaşları olan Ergin hanımın Sevim-Sevinç adını şaşkınlıkla karşıladı, Neden ilanda ve Almanya’da tanıyanlarca dahi Sevim-Sevinç olduğu sorusunu ise bilemedi.

Ömer’in annesinin ölüm gecesi bağırıp çağırarak kendilerini üzdüğünü, özellikle deha ile şizofreni arasında gidip gelen Ömer olarak değerlendirdiği o günkü bunalımın kendisi ve çevresindeki herkesçe anlaşılamadığını ifade etti.

Teyzesi ile kaldığı için genişçe olan evinin ömer için sığınak olduğunu, evlendiği Ergin’in de evinde kaldıklarını, Ergin Hanımın Veteriner Hekim olan general babasının da komşuları olduğunu bahsetti. Ama evliliği kaldıramadığı bu evlilikte ben “mezardayım” deyişinin Paris’ten gönderdiği mektubunda ifade edildiğini söylemeliyim. Ergin hanımın da mezarının üstünde gerşekleştirmek istediği bir etkinlik karşılıklı bu mektuptan onun da haberdar olduğunu zannettirdi.

Ergin Günçe’nin ODTÜ’lü öğrencileri ile arasının açılmasında rol oynaması ile sona ermesinin de Ömer’de travma etkisi yarattığını eklemek istedi.

Sn Dr.Çetin Yetkin zannetmeleri üzerine kurguladığı varsayımlarında çeliştiğimiz için kendi hayatını ve kitaplarını bahsetmeyi yeğ tuttu.

Sanırım bu sayfayı açmamızdan sonra aynı zaman diliminde bu konuda kitap yazan Sn.emekli prof. ve eski savcilardan dr Çetin Yetkin intihar ettiğine kani. İntiharın ailelerce reddini de anlayışla karşılayan bir deneyimli savcı mantığına sahip. Kendisi ile isterse tekrar görüşürüz ama ben bu görüşmeden sonra Ömer’in öldürüldüğüne adam akıllı inandığımı söylemeliyim.

Dehalar sinik sinsilikleri hele de bunalımlı kıskançlıkları hiçbir zaman kaldıramıyorlar. Bu ülkedeki farklı olanlar uydurmasyon sistem uşakları tarafından dolayımlı da olsa hep harcanıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: