Ömer İnanç için

Ayşen Hadimioğlu

Dr. Tahir İnanç ve Av. Şeminur İnanç’ın oğulları Ömer İnanç ve Ezel İnanç… şu anda hiçbiri yaşamıyor.

Ömer, ODTÜ Ekonomi bölümünde asistan iken arkadaşları ve öğrencileri ile yaptığı bir toplantı sonrası öldü. Ailesi ve özellikle annesi sakin tabiatlı, serin kanlı ve şiddet içermeyen önermelerinden dolayı ağır eleştiriye maruz kaldığı ve bu yüzden duygusal bir karmaşa ile intihar ettiğine hiç inanmadı.

Parlak bir öğrenci olması, birlikte olduğu devrimci arkadaşlarının bu ülkenin geleceği için temel taşı olabilecek duruşları, yaşayanlar kadar ölen-öldürülen–idam edilenlerle bir bütünlük içinde anılmalarını, yeni nesle anlatılmalarını hakediyor, görüşündeyiz.

Biz aile yakınları ve hemşehrileri olarak, aile büyüklerimiz ve model aldığımız Ömer İnanç’ın şahsında bütün dönemsel arkadaşlarını tanımak, anmak ve yaşayanların anılarını burada toplamak isteğindeyiz. Kısa bir seslenişle katkılarını, değerli anılarını ve herhalde saygıya mazhar olacak geçmiş mücadelelerini Ömer İnanç sayfasıyla güncellemek için davetimizi tekrarlıyoruz.

One Comment to “Ömer İnanç için”

 1. ÖMER İNANÇ ODTÜ EKONOMİ BÖL.ÖĞR..ÜYESİ İKEN İNTİHAR ETTİ.1941-1967

  Ömer İnanç
  Dr.Tahir İnanç (Konya Hadim 1907 doğumlu) ve Av.Şeminur İnanç'(Konya Ereğli doğumlu)’ın 1941 yılında dünyaya gelen oğulları.
  Ömer İnanç Ankara Ted.Koleji- 10 ve 11.sınıfları Amerikada- sonrasında Annesinin mesleğine yöneldi- ve Ank.Hukuk’tan mezun oldu. Fransa Paris.AlsasII’de üst. eğitim aldı. ve ODTÜ Ekonomi Öğretim üyesi iken 1967 senesi ocak ayında hayattan ayrıldı.Ailesi ve yakınları intihar etmesinin sakin tabiatıyla yaptığı önerilerle daha sert etkinlikler düşleyen öğrencilerin eleştirilerini kaldıramadığından- bu baskının yaşamla bağlarını kopardığından- ve bunun sistematik süregelmesinin sonunu hazırladığından ve eşinin belki de toleranslı bir tavrından kurtarılamadığından dolaylı olarak ya da fiziken öldürüldüğüne halen de inanmaktalar.
  Dönem arkadaşları ve öğrencileri teorisinin güçlü olduğunu- sosyalist önermelerinin bir çok politikayı sakin tabiatıyla etkilediğini ifade ederler. Ve tüm dönemsel akranları da ailesi gibi intiharını halen şüpheyle karşılıyor. Ömer İnanç 1960-1980 arasındaki sosyalist tarihin unutulmaması gereken- yeni nesilce tanınması- ve öğrenilmesi gereken 26 yıllık gencecik bir kayıp- o da bir değerli fidan.
  Yakınları ve annesi şeminur inanç onun ölümündeki müdahaleyi kendisi dışında bir gücün organize ettiğini- eşi’nin evin içinde ne olup bittiğini merak etmeyip – haberdar etmediğini hala anlamlandıramıyor.Aile ve yakınları ODTÜ’deki sakinleştirici bir çok önermesi yüzünden ağır ithamlara maruzx kaldığını- psikolojisini bozan bu durumun devamllılığının hassas ve alışmadığı bir baskıyı ona yaşattığını ve son gün öğrencilerince yapılan bir ağır eleştirinin hayatına mal olduğu fikrinde israr etmekteler. Adı Verilen yeğeni ile henüz bulaşamadığım için bu konuyu bir kanı olarak eklemem ailenin ikinci kuşak yakınlarının isteği iledir.
  Ben onun akrabadan emsallerinden biriyim. Anne ve Babası herkesin sevdiği- sıkıntıda dayanıştığı çok özel büyüklerimizdi. Ben ve ablam başta bizler çocukluğu birlikte geçen, aile büyükleri tarafından model olarak sunulan ÖMER’e öykünen 68’lilerden biriyim.
  Unutulmamasını- ve ölümüyle kesintiye uğrayan etkisinin konuşulmasından-paylaşılmasından yanayım.
  Ömer için annesi şeminur hn.hala: sürmeli gözlü- değerler çiçeğim- derdi.
  Ocak ayında kendisini anma etkinliği düzenlemek ve özellikle ODTÜ tarihini yazmakta eksik bırakılan sayfaları tamamlamak- ve bir vefayı onurlandırmaktan yanayım. Aile içinde bilmediğim pek çok güzel değerlendirmeyi- hatta ardından gelen yıllardaki Ömerin eksikliğiyle de tanımlanabilecek bugüne ışık tutacak hafızamızı hepberaber zorlamalı-paylaşmalı ve deneyimlerimize bu VEFA sentezini de katmalıyız. Herkesi katkıya- eklemelere çağırıyorum.
  Google- TED günlüklerindeki Ömer İnanç ve Kardeşi Ezel İnanç fotoğraflarını tanıdım. Özellikle EZEL’in resmini tanıdım. Ama halen kendisini bulamadım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: